PROJEKTI ŠKOLSKE KNJIŽNICE
"Vrijeme za čitanje"
Učenici drugih razreda čitaju brojne priče u projektu "Vrijeme za čitanje". Knjižničarka svakog mjeseca čita učenicima jednu priču nakon čega slijedi kreativna edukativna radionica, a sve su aktivnosti tematski i vremenski usklađene sa školskim kurikulumom. Tako je u Tjednu školskog doručka, od 16. do 20. listopada, "Vrijeme za čitanje" posvećeno zdravoj prehrani. Knjižničarka je učenicima čitala slikovnicu „Mica Debeljuca-Mršavica“ Nade Horvat, razgovarali smo o zdravoj hrani i igrali igre na Wordwallu koje djeca jako vole, a zatim su učenici postali "kuhari" - osmislili su i nacrtali svoj zdrav obrok! Od učeničkih radova knjižničarka je oblikovala digitalnu slikovnicu koju možete pogledati očitavanjem QR koda.
"Vrijeme za čitanje" Najotmjenijeg diva u gradu
Učenicima 2. a i 2. razreda knjižničarka je u studenome čitala slikovnicu Julije Donaldson o dobrim djelima "Najotmjenijeg diva u gradu". Dobrota nesebičnog diva Jure potaknula nas je da i mi činimo dobra djela te je svaki razred izradio svoj „Adventski kalendar dobrih djela“. Svakog smo dana otvarali jedan „prozorčić“ i činili jedno dobro djelo jer nas je Jura naučio kako je to primiti pomoć kada nam je potrebna te koliko nas obogaćuje pomaganje drugima.
"Vrijeme za čitanje" Orašara
Pravu božićnu poslasticu donijela nam je zvučna slikovnica "Orašar"! Uživali smo u baletu Petra Iljiča Čajkovskog i divnim, nježnim melodijama koje često čujemo u ovo predbožićno vrijeme. Bogate ilustracije knjige u izdanju Školske knjige upotpunile su doživljaj najpoznatijeg baleta na svijetu! Gledali smo snimke slavnog baleta, malo pokušavali plesati na prstima, objasnili kakve veze orašar ima s Božićem, a zatim je svaki je učenik izradio vlastitog papirnatog orašara.
"Vrijeme za čitanje" Ružne petorke
U siječnju se obilježava dan svetog Antuna, zaštitnika životinja. Ovog smo puta upoznali neobične životinje, životinje koje rijetko vidimo i koje nam, na prvi pogled, izgledaju malo strašno i ružno. Prekrasna slikovnica Julije Donaldson „Ružna petorka“ obogaćena ilustracijama Axela Schefflera objašnjava nam da vanjska ljepota bilo kojeg bića ne odražava nužno unutarnju ljepotu koju možemo pronaći u svakom živom biću. Nakon čitanja priče poigrali smo se opisivanjem i pogađanjem životinja, imali mini digitalne kvizove i izradili vlastite kartice za igru memory koja učenicima ostaje u učionicama.
"Vrijeme za čitanje" Smrveni i Smlavi
Mjesec ljubavi donio nam je prekrasnu ljubavnu priču - knjižničarka je učenicima čitala slikovnicu Julije Donaldson „Smrveni i Smlavi“. Neobična bića koja žive negdje u dalekom svemiru nisu toliko različita od bića na našem planetu, iako se, naravno, vanjskim izgledom potpuno razlikuju od ljudi. Izgleda da je ljubav univerzalno sredstvo koje prevladava sve razlike i među ljudima i među vanzemaljcima, koje povezuje i spaja sve naizgled nespojivo i drugačije. Učenici su izradili trodimezionalne čestitke, a samo oni znaju kome su ih poklonili…
"Vrijeme za čitanje" Nezadovoljne bubamare
Proljeće je u zraku! Osjećamo ga, vidimo ga, mirišimo ga… „Nezadovoljna bubamara“ legendarne Sunčane Škrinjarić poziva nas da bolje promotrimo svijet oko sebe, da razmislimo što bi se motalo po glavi onim sitnim bubicama koji nas uveseljavaju šarenim točkicama… Nakon čitanja priče, knjižničarka je učenike naučila raditi poseban origami straničnik koji je dodavanjem točkica postao naša korisna bubamara, a posebno im se svidjelo glumiti bubamaru i skakavca!
"Vrijeme za čitanje" Pastela u štrajku
Povodom Svjetskog dana pisanja pisama, 11. svibnja, učili smo o vrstama pisama i kako pravilno napisati pismo. Da, pismo jer pisma se danas možda vrlo rijetko pišu rukom, ali elektroničku poštu koristimo svakodnevno! Učenici su oduševljeno slušali dok im je knjižničarka čitala neobična pisma ljutitih pastela iz slikovnice Olivera Jeffersa "Pastele u štrajku", a zatim su sami pisali kratko pismo i adresirali ga te dizajnirali vlastitu poštansku markicu.
"Vrijeme za čitanje" Divlja svinja ide na more
Državno natjecanje "Čitanjem do zvijezda"
Županijsko natjecanje "Čitanjem do zvijezda"
Na županijskom natjecanju "Čitanjem do zvijezda" učenica Maja Magličić osvojila je 1. mjesto u kategoriji kreativnog uratka, a učenici Fran Mamić, Leni Milčić i Karlo Štajduhar osvojili su 4. mjesto u kategoriji kviza znanja. Mentorica im je školska knjižničarka Martina Pevec Zorić.
Čestitamo svima na izvrsnom uspjehu, a Maji želimo puno uspjeha na državnom natjecanju!
Školsko natjecanje "Čitanjem do zvijezda"
Učenici su uključeni u iznannastavnu aktivnost "Čitanjem do zvijezda",, pod vodstvom knjižničarke, koja podrazumijeva uključenost u istoimeni nacionalni projekt za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja. Ovogodišnja tema kviza znanja i kreativnosti je „Čitam, mislim, razgovaram…“. U kvizu znanja učenici su odgovarali na pitanja koja se odnose na knjige: „Trči! Ne čekaj me…„ Bojane Meandžija, „Moja baka je zmaj“ Melite Rundek i „Zeleni pas“ Nade Mihelčić.
Školskom natjecanju su pristupili Iva Katić iz 6. razreda i učenici 8. razreda Elizabeta Lesar, Lucija Polović, Fran Mamić, Leni Milčić i Karlo Štajduhar. Najuspješniji učenici čine ekipu za daljnje razine natjecanja: Fran, Leni i Karlo te Iva kao rezervna članica. U kategoriji kreativnog uratka, našu će Školu predstavljati Maja Magličić iz 8. razreda. Mentorica učenika je školska knjižničarka. Čestitamo i želimo im puno uspjeha na županijskom natjecanju te još više užitka u čitanju!
Projekt "Naša mala knjižnica"
Međunarodni projekt nakladničke kuće Ibis Grafika „Naša mala knjižnica“ provodi se u 4. a i 4. b razredu s knjižničarkom kao školskom koordinatoricom. Prije svega, zahvaljujemo od srca dugoreškoj knjižari „Škrinjica“ koja nam je svojom donacijom omogućila provedbu projekta.
U ovom projektu upoznajemo šest zanimljivih knjiga, njihove autore, ilustratore i prevoditelje, ali i zemlje iz kojih dolaze. Svaku knjigu prate različite aktivnosti, nagradni natječaji, kreativni zadaci i slično, a svaki učenik dobio je svoju Kreativnu knjižicu koja zadacima prati svaku knjigu i svaku zemlju pojedinačno. Svaka učionica dobila je svoj Kutak za čitanje, pratimo aktivnosti iz mjeseca u mjesec, učenici rade prezentacije o zemljama, čitamo kod kuće i zajedno u školi, crtamo, pišemo, razmišljamo, povezujemo, slikamo i snimamo, ma čak i šivamo!
Nagradni natječaj za projekt "Naša mala knjižnica" - film "Slamka, Šlapica i Ćelavi Pero"
Naši su četvrataši filmske zvijezde!
Jedna od nagradnih aktivnosti projekta Naša mala knjižnica je snimanje filma prema knjizi "Slamka, Šlapica i Ćelavi Pero. Hrabri i marljivi učenici 4.b razreda predano su osmišljavali scenarij, scenografiju, kostimografiju, uvježbavali tekst i na kraju glumili te sami snimali. Knjižničarka je odradila poslove montaže, a vama ostaje gledati i uživati u našem filmu!
Projekt "Naša mala knjižnica" - izrada knjižnog junaka
Jedna od aktivnosti projekta „Naša mala knjižnica“ je razmjena knjižnog junaka. Svaki razred izrađuje lutku knjižnog junaka, jednog od likova iz knjiga koje čitamo u projektu. Lutku šaljemo u patnersku školu, a sami ugošćujemo njihovu lutku. Svaki učenik provodi nekoliko dana s lutkom i zapisuje maštovite doživljaje u Bilježnicu dojmova.
Mi smo odlučili izraditi lutku praščića Kape iz knjige "Kapo i Bundo". Učenici su, pod mentorstvom knjižničarke, sve isplanirali, šivali i ukrašavali lutke te osmislili tekst za bilježnicu dojmova koja prati avanture naših lutaka u partnerskim školama. Partneri su nam OŠ Centar iz Zagreba i OŠ Prelog te se nadamo da će uživati u druženju s našim junacima kao što mi uživamo s njihovima! Ovdje pogledajte kako izgleda izrada knjižnih junaka.
Projekt "Naša mala knjižnica" - čitateljski kutić i vlakić
U sklopu projekta uredili smo Čitateljske kutiće u učionicama 4. a i 4. b razreda. Pripremili smo prostor za opušteno čitanje, igru i druženje. Učenici mogu predahnuti uz knjige iz ovogodišnjeg projekta i brojne druge ili edukativne igre koje smo izradili u projektu.
Čitateljski vlakić u svakoj učionici predstavlja pročitane knjige u ovoj godini. Naime, na svaki vagon ovog "vlaka" zapisali smo ime učenika i naziv knjige koju je pročitao. Cilj je imati što dulji vlak, odnosno pročitati što više knjiga. Posebno pohvaljujemo Josipa iz 4. a razreda koji je zaslužan za polovicu razrednog vlaka! Bravo, Josipe, samo naprijed!
Projekt "Naša mala knjižnica" - Učenici nastupaju!
Međunarodni projekt Naša mala knjižnica donosi nam prekrasne knjige i brojne raznovrsne aktivnosti. Obzirom da autori knjiga dolaze iz raznih europskih zemalja, to je izvrsna prilika da naučimo nešto o tim zemljama. Učenici su s knjižničarkom učili kako se radi prezentacija te ju prezentirali svom razredu. Bravo za Niku i Noela s kojima smo otputovali u Poljsku te Leonarda koji nas je odveo u Italiju!
Projekt "Naša mala knjižnica" - završne aktivnosti
Došao je kraj našem druženju s knjigama, zajedničkom čitanju i različitim zadacima, igrama, izradi lutaka i ugošćivanju istih, kraj čitateljskih vlakića, snimanju filmova i brojim drugih aktivnosti.
Knjižničarka je svakom učeniku dodijelila zahvalnicu za sudjelovanje u projektu, a posebno nas je razveselila nagrada koju je primio 4. a razred! Naime, izdavačka kuća Ibis grafika koja vodi projekt na nacionalnoj razini odlučila je nagraditi stripove učenika 4. a razreda! Čestitamo cijelome razredu na zasluženoj nagradi, samo tako nastavite! Nadamo se da nosite lijepe uspomene i mnoštvo korisnih vještina iz ovog projekta!
"Bookmark Exchange Project"
Naša se škola uključila u međunarodni projekt Bookmark Exchange Project. Projekt provodi Međunarodna udruga školskih knjižničara (International Association of School Librarianship) tijekom listopada jer je upravo mjesec listopad međunarodni mjesec školskih knjižnica.
Knjižničarka je u petim razredima održala nastavne satove kako bismo naučili nešto o partnerskim zemljama i ručno izradili straničnike koji predstavljaju našu zemlju. Učenici 5. a razreda razmijenili su straničnike s partnerskim razredom iz Rumunjske, a učenici 5. b razreda s vršnjacima iz Indije. Nadamo se da smo uspješno predstavili Lijepu našu i da će djeca u raznim dijelovima svijeta koristiti naše straničnike, kao što ćemo i mi rado koristiti njihove!
"Čitamo svi, veliki i maleni"
Ovaj projekt provodi se s učenicima 3. razreda PŠ Belavići. Osnovno polazište projekta je činjenica da su roditelji tj. obitelj najveći uzor djeci u oblikovanju svih životnih navika, pa tako i onih u čitanju. Vrlo je važno da dijete vidi kako ljudi u njegovom okruženju čitaju, posjećuju knjižnice, razgledavaju ili samo listaju knjige umjesto da se djetetu govori da mora čitati, a nitko oko njega ne čita. Projekt izgleda tako da svaki učenik na dva tjedna odnese kući ruksak s knjigama za zajedničko obiteljsko čitanje. Knjige su pomno odabrane, nove i kvalitetne, a prikladne za različite ukuse i uzraste, tj. obitelj. Tako je tu slikovnica za najmlađe članove obitelji, zbirka priča za učenika, strip, popularno-znanstvena literatura za djecu, beletristika za odrasle i stručna literatura za odrasle. Pripremili smo i Bilježnicu dojmova u kojoj su savjeti o čitanju i važnosti čitanja, a tu će učenici i njihovi bližnji zapisati svoje dojmove, kreativne uratke, crteže i fotografije zajedničkog čitanja. Knjižničarka je na roditeljskom sastanku održala predavanje o važnosti čitanja i roditeljima predstavila projekt te objasnila koja je njihova uloga. Dogovorili smo se da izvlačimo papiriće s imenima učenika kako bismo odredili tko nosi knjige kući, a prva je izabrana Nora. Veselimo se dojmovima i želimo obiteljima ugodne trenutke u zajedničkom druženju s knjigama!
Čitateljski dojmovi u projektu "Čitamo svi, veliki i maleni"
Kao što je prethodno opisano, učenici 2. c razreda PŠ Belavići imaju priliku dva tjedna, zajedno s svojom obitelji, družiti se s knjigama iz našeg "čitateljskog ruksaka". Prilikom vraćanja ruksaka, svaki je učenik opisao kao su proveli to vrijeme, koji su im se dijelovi knjiga svidjeli i slično, a od njihovih brojnih i bogatih crteža mogli bismo napraviti pravu izložbu! Projekt smo završili podjelom zahvalnica učenicima te se nadamo da će se i dalje nastaviti zajedničko obiteljsko čitanje i druženje!
Projekt "EkoNa(d)zor"
Dan planeta zemlje 2024. u sklopu projekta "EkoNa(d)zor"
Povodom Dana planeta Zemlje, 22. travnja, članovi „Eko grupe“ i „Malih cvjećara“ istražili su koliko bi vremena trebalo da se različite vrste otpada razgrade u prirodi. S knjižničarkom i učiteljicama izradili su plakat na koji su stavili uzorke različitog otpada i napisali koliko kojem otpadu treba da se razgradi.
Neki podaci su ih šokirali i zajedno poručuju svima: Ne bacajte smeće u prirodu!
Nakon izrade plakata, "Mali ekolozi" su počistili okoliš naše škole.
Akcija prikupljanja otpadnog tekstila i vaganje baterija u sklopu projekta "EkoNa(d)zor"
Planirate proljetno čišćenje? Sjetite se da naši učenici tijekom cijele godine odvajaju stari papir i baterije u sklopu projekta EkoNa(d)zor, a sad vas pozivamo na akciju sakupljanja tekstila!
Također obavještavamo da prikupljanje starih baterija privodimo kraju te ćemo u ponedjeljak 6. svibnja izvagati koliko je koji razred prikupio kroz godinu. Tri razreda koji sakupe najviše baterija očekuju nagrade!
Projekt "Čitam i istražujem"
Povodom Dana hrvatskih knjižnica 11. studenog, učenici 1. a i 1. b razreda šk. god. 2022. / 2023. započeli su projekt "Čitam i istražujem". Ovim projektom želimo poticati čitanje i razvijati istraživački duh kod učenika te ih navesti na promišljanje o svakodnevnim predmetima i pojavama u prirodi putem njima primjerenih pokusa i radionica.
U pet radionica tijekom godine knjižničarka je naglas čitala tematski odabrane slikovnice nakon čega su slijedile raznolike aktivnosti. Prva tema bila su "Osjetila". Čitali smo slikovnicu "Uho" i iskušavali naša osjetila "Tajnom kutijom", raznim zvukovima i , naravno, bombonima! Povodom Međunarodnog dana šešira čitali smo "Moraš donijeti šešir"; saznali smo sve šeširima i imali posebnu modnu reviju: svaki je učenik izradio svoj šešir sa čarobnim moćima! U obilježavanje Međunarodnog dana matematike uvela nas je slikovnica Julije Donaldson "Brojalica" nakon čega su slijedile uzbudljive matematičke igre. Učenicima se posebno svidio ljudski „Čovječe, ne ljuti se“. Divna Julia Donaldson još jednom nas je oduševila slikovnicom "Boje, boje posvuda" povodom Međunarodnog dana boja. Dan smo proveli u brojnim "raznobojnim" aktivnostima. U svibnju, povodom Dana pisanja pisama", čitali smo "Prva pisma od Feliksa", proučili kada se i kako pišu pisma te napisali svoje tajno pismo koristeći limunov sok. Nadamo se da smo potaknuli prvašiće na istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje u budućnosti!