Učenici sedmih i osmih razreda, polaznici dodatne nastave biologije te učenici 3. b sudjelovali su u četvrtak, 5. ožujka 2025. na radionicama u okviru projekta “Boje inženjerstva”.
Radionice su organizirale i vodile Marija, Josipa, Jelena, Ena i Andrea, studentice Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu. Među njima posebno zadovoljstvo bilo nam je ponovno vidjeti i ugostiti bivšu učenicu naše škole Josipu Spudić.
Projekt “Boje inženjerstva” osnovan je 2017. na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu s ciljem promoviranja znanosti, kemije, inženjerstva i STEM područja na zabavan i interaktivan način. Eksperimentalni dio kemije jako je bitan, vizualno zanimljiv, a pokusi koje su učenici imali priliku vidjeti su Silikatni vrt, nastajanje umjetne (filmske) krvi, crtanje pomoću kurkume (kiselo-bazna reakcija), kromatografija, promjena viskoznosti otopine te primjer egzotermne reakcije. Osobito je važno da su učenici uvidjeli kako izvođenje eksperimenata ne zahtijeva velika sredstva jer kao indikatori i drugi reagensi mogu se koristiti tvari iz svakodnevnog života (kurkuma, alkohol, soda-bikarbona, limunska kiselina, flomasteri).
Događaj je organizirala učiteljica Dubravka Maradin u okviru školskog projekta ČIPS (Čitamo, Istražujemo, Promatramo, Spoznajemo) kojim također potičemo interes za STEM područja, a sudjelovanjem učenika u ovakvim radionicama potiče se i razvija interes za kemiju kao prirodnu znanost te spoznaju o važnosti eksperimenta za razumijevanje gradiva. Više fotografija.






